آرامگاه نادر شاه افشار + تصاویر

 

آرامگاه نادر شاه افشار؛ جاذبه‌ای توریستی در هسته مرکزی مشهد+ تصاویر

باغ نادری یا آرامگاه نادرشاه افشار به عنوان یکی از مکان‌های گردشگری پایتخت معنوی ایران و در فاصله کوتاهی از بارگاه منور رضوی قرار دارد.

 باغ نادری یا آرامگاه نادرشاه افشار به عنوان یکی از مکان‌های گردشگری پایتخت معنوی ایران و در فاصله کوتاهی از بارگاه منور رضوی قرار دارد.

باغ نادری واقع در ضلع شمال غربی چهار راه شهدا که پس از آرامگاه امام رضا(ع)، مهم‌ترین مکان گردشگری و تاریخی داخل شهر مشهد تلقی می‌شود این بنا در باغی به مساحت 14400 متر مربع ساخته شده‌ و میزبان گردشگران متعددی در فصل‌های مختلف سال بویژه در ایام نوروز است.

آرامگاه نادرشاه افشار شامل سکویی دوازده پله‌ای، محل گور، پوششی خیمه مانند بر روی قبر، سکویی مرتفع در مجاور قبر با مجسمه نادرشاه سوار بر اسب و سه تن دیگر در پی او، یک غرفه فروش کتاب و دو تالار برای موزه است این آرامگاه به یادبود نادرشاه افشار در سال 1342 توسط "هوشنگ سیحون" طراحی و ساخته شده است.

این ساختمان بر اساس دو شکل اصلی هندسی یعنی مربع و مثلث طراحی شده است و طرح راهنما مبنای آن را تشکیل می‌دهد تمام این بنا از سنگ خارای مشهد با قطعات بزرگ برای نشان دادن صلابت و عظمت نادرشاه که مشهد را در دوره افشاریه به عنوان پایتخت ایران معرفی کرده به وجود آمده است.

تالار آرامگاه به شکل مربع از دو دیوار قرمز رنگ سنگی بسته و در قسمت ستون بندی باز تشکیل شده است که سنگ مزار نادر در گوشه این مربع در پناه دو دیوار جای دارد و به طرف بیرون نگاه می‌کند.

ارائه تخفیف ویژه در نوروز 94

غلامحسین محمدیان، مدیر باغ نادری در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در مشهد مقدس در رابطه با تمهیدات در نظر گرفته شده برای نوروز 94 اظهار داشت: باغ نادری از جمله اماکن مورد بازدید بسیاری از مسافران و زائران نوروزی است که در همین رابطه تمهیدات ویژه‌ای برای نوروز در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه برای معرفی باغ نادری به گردشگران نوروزی توزیع بروشور در بین مسافران نوروزی در دستور کار قرار دارد، افزود: ایجاد غرفه‌های صنایع دستی فاخر خراسان رضوی در فضای 167 متر مربع در باغ نادری برای بازدید کنندگان از این باغ در نظر گرفته شده است.

مدیر باغ نادری با اشاره به این مطلب که نیمه اول نوروز 94 مقارن با ایام فاطمیه شده است، گفت: پیش بینی می‌شود تعداد بازدید گردشگران از آرامگاه نادر از 6 فروردین به بعد افزایش داشته باشد.

محمدیان با بیان اینکه در نوروز پیش‌رو هیچ گونه افزایش قیمت ورودی در دستور کار قرار ندارد، خاطرنشان کرد: تخفیفات ویژه‌ای برای دانش آموزان، دانشجویان، بازنشستگان، جانبازان در نظر گرفته شده است.

وی با بیان اینکه در موزه باغ نادری اقلام جنگی و جنگ‌آوری دوران افشاریه، قاجار و معاصر برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشته می‌شود، افزود: در این موزه اشیا متنوعی شامل سلا‌ح‌های سرد و گرم، شمشیر، کلاه خود، ابزار و ادوات در معرض نمایش گذاشته می‌شود که این اشیا متناسب با زمان‌های مختلف برای تماشاچیان تغییر می‌کند.

مدیر باغ نادری مشهد تصریح کرد: برای ارائه اطلاعات در رابطه با تاریخ، مسائل اقتصادی و فرهنگی دوران مذکور تالار تصاویر نسبت به روزنامه‌وار برای بازدید کنندگان به نمایش گذاشته می‌شود.

محمدیان عنوان کرد: همچنین در باغ نادری نخستین خلبان ایران محمدتقی خان پسیان مدفون است.ارسال این مطلب به سایت كلوب : ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
ارسال این مطلب به سایت فیس نما: محبوب کن - فیس نما

غارهای خراسان رضوی + تصاویر

 


غارهایی در دل طبیعت خراسان رضوی+تصاویر

  شاید کمتر کسی استان خراسان رضوی را با غارهایی که در دل طبیعت خود دارد بشناسد اما حضور ۱۲ غار با جاذبه‌های طبیعی، یکی از محورهای گردشگری استان خراسان رضوی محسوب می‌شود.

 شاید کمتر کسی استان خراسان رضوی را با غارهایی که در دل طبیعت خود دارد بشناسد اما حضور 12 غار با جاذبه‌های طبیعی، یکی از محورهای گردشگری استان خراسان رضوی محسوب می‌شود.

غار مغان

این غار در 36کیلومتری شهر مشهد و در جنوب روستای مغان در دامنه کوه‌های بینالود قرار گرفته است، عمق غار حدود 500 متر و ارتفاع آن از سطح دریا 2910 متر است، غار مغان دارای دو دهانه یکی در جنوب و دیگری در شرق است.

در داخل غار حوضچه‌های آب راکد و ستون‌های آهکی و چاه‌هایی به عمق 25 متر و پرتگاه‌های کم عرض وجود دارد، این غار از مراکز دیدنی شهر مشهد است که مورد توجه مسافران، اهالی مشهد و به ویژه زمین شناسان و کوهنوردان است. البته با وجود نقاط خطرناک و پرتگاه‌ها ورود به این غار باید با افراد مجرب، غار نوردان و راهنمایان گردشگری صورت گیرد.

غار هندل آباد

این غار در بخش تبادکان و در فاصله 45 کیلومتری مشهد قرار گرفته است غار هندل آباد در محدوده روستایی به همین نام واقع شده و دارای دهانه مربع شکل و کوچکی است که جانب جنوب گشوده شده است.

غار

طول غار 90 متر و دارای ستون‌های زیبایی است، درون غار چشمه آبی وجود دارد که آب آن از نظر مردم محلی دارای تقدس است.

غار دره آل

غار دره آل مکانی است با دهانه بزرگ و دیدنی و دیوارهای مرتفع و بلند که چشمه‌ای در مجاورت آن قرار دارد، این غار در 45 کیلومتری شمال شرق مشهد در مسیر راه کلات نادری واقع شده است.

غار کارده

این غار به فاصله 50کیلومتری شمال مشهد در مسافت 3کیلومتری روستای کارده قرار گرفته است. دهانه غار به صورت شکافی سنگی است و عرض تقریبی آن در حدود یک تا سه متر است.طول غار تقریبا یکصد متر است که کاملا خشک و دارای پرتگاه های خطرناکی است.

غار سنو گناباد

غار سنو که در نزدیکی روستای سنو در شهرستان گناباد واقع شده است از انواع غارهای آبی است به طوری که حتی در خشکسالی‌های متوالی میزان آب موجود در غار تغییری نمی‌کند. غار سنو تا حدودی شبیه به غار علی صدر همدان است که تاکنون مورد کاوش و بررسی قرار نگرفته است.

غارمزداوند سرخس

این غار در شمال شرق منطقه‌ای موسوم به مزداوند در شهرستان سرخس واقع شده است، غار مزداوند از سنگ‌های غیر آهکی ساخته شده و کاملا خشک است و درون آن از چشمه یا چاله‌های آب خبری نیست این پدیده طبیعی به عنوان یکی از بزرگترین و عمیق‌ترین غارهای خراسان رضوی به شمار می رود.

غار پرده رستم چناران

این غار در نزدیکی روستای جهاب در شهرستان چناران قرار گرفته است غار پرده رستم دارای دیوارهایی زیبا و دیدنی از جنس سنگ آهک است و مناظر بدیع و زیبای درون ان اشتیاق دیدن را در گردشگران،کوهنوردان و دوستداران طبیعت افزون می‌کند.

غار آتشگاه کاشمر

این غار در 20 کیلومتری شمال غرب شهرستان کاشمر قرار گرفته و همانند غار مغان دارای دو گذرگاه ورودی است درون این غار سرشار از مناظر بکر و دیدنی است.

غار قزلق درگز

این غار در 7 کیلومتری چاپشلو از توابع شهرستان درگز واقع شده است و برای بازدید کنندگانش مناظر شگفت انگیز و زیبایی را به معرض تماشا گذارده است.

غار طبیعی گنبده بشرویه

این غار در 15 کیلومتری بشرویه و در روستای نیگون قرار داردو ساختار آن از نوع آهکی است از ویژگی‌های این پدیده طبیعی وجود ستون‌های زیبا در فضای داخلی غار است.

غار ماپری تربت حیدریه

با وجود شواهد بر جای مانده که حکایت از پیشینه‌ای مشخص و رد پای انسال ما قبل تاریخ در منطقه تربت حیدریه دارد از دیگر نمونه‌های با اهمیت این آثار غاری است موسوم به ماپری در 19کیلومتری شمال غربی تربت حیدریه و در نزدیکی روستایی به نام صنوبر که به استناد بررسی های باستان شناسی از نخستین زیستگاه‌های این منطقه مربوط به پیش از تاریخ بوده است.

غار بزنگان سرخس

یکی از آثار و جاذبه‌های طبیعی شهرستان سرخس غار بزنگان واقع در 6کیلومتری جنوب غربی روستایی با همین نام است که با توجه به شواهد پیشینه آن به دوران تاریخی و ماقبل تاریخ می‌رسد.

این غار نیز آهکی است و کف آن خاکی است.دهانه ورودی آن به سمت شمال قرار دارد، وجود آب اشامیدنی در داخل غار از ویژگی‌های مهم این اثر طبیعی به شمار می‌رود.ارسال این مطلب به سایت كلوب : ارسال به 100 درجه کلوب دات کام
ارسال این مطلب به سایت فیس نما: محبوب کن - فیس نماپروژه های مشارکتی سال 94 شهرداری مشهد پنجشنبه 25 تیر 1394
نصب اولین دوربین ترافیکی با قابلیت دریافت اطلاعات 4 مسیر به طور همزمان در مشهد پنجشنبه 25 تیر 1394
بهره برداری از 4 پروژه شهری در مشهد پنجشنبه 25 تیر 1394
راه‌اندازی آزمایشی توسعه خط یک قطار شهری مشهد پنجشنبه 25 تیر 1394
خبری از خط 2 قطار شهری مشهد یکشنبه 7 تیر 1394
گزارشی از پیشرفت احداث 10 مجتمع صنفی برای کاهش مزاحمت‌های شغلی در مشهد یکشنبه 7 تیر 1394
پیشرفت پروژه فاز سه بوستان بهار مشهد سه شنبه 2 تیر 1394
افتتاح مسجد و حسینیه یزدی آباد در طرح میدان شهدای مشهد سه شنبه 2 تیر 1394
قطار شهری مشهد و اطلاعاتی از زبان شهردار و مدیرعامل شرکت قطار شهری مشهد سه شنبه 19 خرداد 1394
آخرین اخبار از طرح احیای بافت فرسوده آبکوه مشهد سه شنبه 19 خرداد 1394
تشریح چند پروژه شهرداری منطقه 10 مشهد سه شنبه 19 خرداد 1394
آغاز رسمی عملیات اجرایی خط 3 قطار شهری مشهد سه شنبه 19 خرداد 1394
بافت فرسوده آبکوه و عامل مشهد یکشنبه 17 خرداد 1394
پروژه پیاده‌روسازی بولوار وکیل‌ مشهد یکشنبه 17 خرداد 1394
آرامستان های بهشت رضوان و بهشت رضا(ع) مشهد یکشنبه 17 خرداد 1394
لیست آخرین پستها
 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو